Uncategorized

Historia i społeczeństwo 4 RTM

17. 04. 2020r.

TEMAT: ” Katyń” – film Andrzeja Wajdy.

Dniu 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku jest to 80 rocznica Zbrodni Katyńskiej. Dlatego proponuję, abyście obejrzeli film opowiadający historię ofiar Mordu Katyńskiego widzianego oczami ich bliskich.

1.Jako wstęp do filmu przypomnijcie sobie informację na temat okoliczności śmierci polskich żołnierzy w Katyniu, proszę przeczytać informację Katyń-zagłada polskich elit

2. Krótka informacja o filmie.

Katyń”, jedno z najbardziej osobistych filmów Andrzeja Wajdy, dopełnia misję filmowego ukazania najważniejszych wydarzeń z historii Polski. W przystępny dla współczesnych widzów, na tle historii rodzinnej, autor przedstawia zbrodnię katyńską popełnioną na polskich oficerach i żołnierzach wykonaną na rozkaz Stalina. Film ma wymiar edukacyjny ze względu na pamięć polskiej inteligencji.

3. Informacja o reżyserze –  Andrzej Wajda

4. Obejrzyjcie film !

5. Bardzo proszę, abyście zastanowili się nad znaczeniem Zbrodni Katyńskiej oraz jej wpływem na stosunki polsko-rosyjskie, zarówno w okresie wojny i w czasach powojennych, jak i współcześnie.

Życzę wnikliwej refleksji !

Agnieszka Żelazowska