15. 04. 2020r.
TEMAT: Kres imperiów kolonialnych.
Celem lekcji będzie omówienie przebiegu dekolonizacji w Afryce i Azji oraz skutków tego procesu dla byłych krajów kolonialnych i ich metropolii.
ZAGADNIENIA DO TEMATU: podręcznik str. 141
- Osłabienie pozycji Europy.
- Dekolonizacja świataDekolonizacja to proces wyzwalania się ludów Afryki i Azji spod zależności kolonialnej po II wojnie światowej, powstawanie nowych niepodległych państw o niskim przychodzie narodowym (tzw. kraje trzeciego świata)
a. Odzyskanie niepodległości przez Indie i Pakistan
Przywódcą duchowym hindusów był Mahatma Gandhi – stosował głównie tzw. bierny opór. Po opuszczeniu Indii przez Anglików w 1947 r. powstały dwa państwa:
Indie – ludność głównie hinduistyczna
Pakistan – ludność głównie muzułmańska
- Wojna w Wietnamie – https://pl.khanacademy.org/humanities/us-history/postwarera/1960s-america/v/vietnam-war – na stronie Khan Academy obejrzycie film edukacyjny dotyczący wojny w Wietnamie w języku angielski z polskimi napisami na dole ekranu; obejrzyjcie, wysłuchajcie poszerzając swoja wiedzę historyczną doskonaląc umiejętności językowe.
- Dekolonizacja Afryki
- wojna w Algierii
– do wybuchu antyfrancuskiego powstania w Algierii doszło w 1954 r.
– po przegranym przez Francuzów referendum w 1962 r. wojska francuskie opuściły Algierię
- rok 1960 został uznany Rokiem Afryki – 17 państw ogłosiło niepodległość
- łącznie w latach 1960-64 niepodległość odzyskało prawie 30 państw afrykańskich
- Początki neokolonializmu – proces ten polegał na utrzymywaniu związków oraz zależności gospodarczych i politycznych przez mocarstwo w stosunku do kolonii, które ogłosiły niepodległość. Neokolonializm ukształtował się w procesie szybko postępującego po II wojnie światowej rozkładu tradycyjnego systemu kolonialnego.
Zapoznaj się z materiałem w podręczniku oraz prezentacją-
https://prezi.com/c8yodn2gcncc/kres-imperiow-kolonialnych-dekolonizacja/
Wykorzystując zdobytą wiedzę proszę wypełnić kartę pracy – jest to zadanie dla chętnych uczniów
Zapraszam do kontaktu poprzez e-dziennik lub e-mail: zelaga @wp.pl
Gorąco zachęcam do pracy szczególnie tych uczniów, którzy pragną ten krótki już czas wykorzystać na poprawę swoich ocen!
WAŻNE!
- Termin przesłania Karty Pracy- “Na drodze do globalizacji” na 17 kwietnia 2020r.
- Niestety, ale nie będzie już możliwości poprawy oceny z historii poprzez sprawdzian, który zapowiadałam, gdyż nie zdążymy zrealizować całości zagadnień do 17 kwietnia 2020r. Jest to termin wystawienia ocen końcoworocznych w klasach maturalnych. Dlatego raz jeszcze zachęcam do systematycznej pracy, której efekty przełożą się na dwie oceny: z aktywności oraz zadań domowych!
Pozdrawiam
Agnieszka Żelazowska