Uncategorized

Historia i społeczeństwo 4 BT

20. 04. 2020r.

TEMAT: Kres imperiów kolonialnych.

Celem lekcji będzie omówienie przebiegu dekolonizacji w Afryce i Azji oraz skutków tego procesu dla byłych krajów kolonialnych i ich metropolii.

ZAGADNIENIA  DO TEMATU: podręcznik str.141

  1. Osłabienie pozycji Europy.
  2.  Dekolonizacja świata

Dekolonizacja to proces wyzwalania się ludów Afryki i Azji spod zależności kolonialnej po II wojnie światowej, powstawanie nowych niepodległych państw o niskim przychodzie narodowym (tzw. kraje trzeciego świata)

3. Odzyskanie niepodległości przez IndiePakistan

Przywódcą duchowym hindusów był Mahatma Gandhi – stosował głównie tzw. bierny opór. Po opuszczeniu Indii przez Anglików w 1947 r. powstały dwa państwa:

Indie – ludność głównie hinduistyczna

Pakistan – ludność głównie muzułmańska

4. Wojna w Wietnamie – https://pl.khanacademy.org/humanities/us-history/postwarera/1960s-america/v/vietnam-war – na stronie Khan Academy obejrzycie film edukacyjny dotyczący wojny w Wietnamie w języku angielski z polskimi napisami na dole ekranu; obejrzyjcie, wysłuchajcie poszerzając swoja wiedzę historyczną doskonaląc umiejętności językowe.

5. Dekolonizacja Afryki

    • wojna w Algierii

– do wybuchu antyfrancuskiego powstania w Algierii doszło w 1954 r.

– po przegranym przez Francuzów referendum w 1962 r. wojska francuskie opuściły Algierię

    • rok 1960 został uznany Rokiem Afryki – 17 państw ogłosiło niepodległość
    • łącznie w latach 1960-64 niepodległość odzyskało prawie 30 państw afrykańskich
  1. 6. Początki neokolonializmu – proces ten polegał na utrzymywaniu związków oraz zależności gospodarczych i politycznych przez mocarstwo w stosunku do kolonii, które ogłosiły niepodległość. Neokolonializm ukształtował się w procesie szybko postępującego po II wojnie światowej rozkładu tradycyjnego systemu kolonialnego.

 

Zapoznaj się z materiałem w podręczniku oraz prezentacją-

https://prezi.com/c8yodn2gcncc/kres-imperiow-kolonialnych-dekolonizacja/

Pozdrawiam

Agnieszka Żelazowska