21. 04. 2020r.
TEMAT: Rewolucje społeczne w XIX i XX wieku.
Celem lekcji jest omówienie najważniejszych postaw i ideologii rewolucyjnych na świecie w XIX i XX wieku.
WPROWADZENIE:
Wiek XIX przyniósł wiele gwałtownych i trwałych zmian na świecie. W wyniku wojny o niepodległość powstaje pierwsze demokratyczne państwo oparte o konstytucję – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. W Europie Wielka Rewolucja Francuska daje impuls do likwidacji feudalizmu i nierówności społecznych. Natomiast Wiosna Ludów świadczyła o ożywieniu narodowym w krajach europejskich i zapoczątkowuje zmiany postaw społecznych zmierzających do tworzenia ideologii socjalistycznych.
REALIZACJA LEKCJI:
Proszę zapoznać się z materiałem w podręczniku, a następnie zapisać w zeszycie przedmiotowym zagadnienia wraz z opisem.
Zagadnienia: podręcznik str.99 – 108
- Anarchizm – dążenie do likwidacji państwa jako formy organizacji społeczeństwa ( Pierre Proudhon)
- Anarchiści na ziemiach polskich – Edward Abramowski – polski myśliciel polityczny, filozof, psycholog i socjolog. Bliski przyjaciel Stefana Żeromskiego, pierwowzór Szymona Gajowca w powieści „Przedwiośnie”. Urodził się 17 sierpnia 1868 roku w Stefaninie na terenach dzisiejszej Ukrainy. Pamiętany jest dzisiaj głównie ze swoich projektów, promujących idee oddolnej samoorganizacji społeczeństwa oraz z politycznej koncepcji „republiki kooperatywnej” zakładającej likwidacje urzędów, a w konsekwencji państw.
- Komuna Paryska – zryw rewolucyjny ludności Paryża, przede wszystkim inteligencji i robotników. Trwała od 18 marca do 28 maja 1871 roku.
a) obalenie monarchii i proklamacja III Republiki Francuskiej
b) utworzenie Rządu Obrony Narodowej
c) wybuch powstania w Paryżu
d) reformy Komuny Paryża
– uspołecznienie fabryk
– równouprawnienie kobiet
– laicyzacja państwa i konfiskata majątków kościelnych
– laicyzacja szkoły
– skrócenie dziennego czasu pracy i ustalenie płacy minimalnej
4. Stłumienie Komuny Paryskiej
PODSUMOWANIE LEKCJI:
Anarchizm jako ideologia ponownie odrodził się w drugiej połowie XIX wieku i będzie miała wpływ na ruch antyglobalistyczny.
Proszę jako pracę domowa odszukać informacje nt poglądów Szymona Gajowca – jednego z bohaterów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
Pozdrawiam
Agnieszka Żelazowska