19. 05. 2020r.
TEMAT: Powtórzenie wiadomości- Ku demokratycznej Rzeczypospolitej.
Celem dzisiejszej lekcji będzie przygotowanie się do sprawdzianu wiadomości z działu V. Spróbujemy usystematyzować i uporządkować wiedzę oraz umiejętności z zakresu historii najnowszej od 1918r do początków III Rzeczpospolitej.
Przy powtórzeniu zachęcam do wykorzystania następujących materiałów;
- Spór o historię- Jaka naprawdę była międzywojenna? https://vod.tvp.pl/video/spor-o-historie,jaka-naprawde-byla-polska-miedzywojenna,6761536
- Władza i społeczeństwo w PRL – Leksykon PRL-u https://vod.tvp.pl/video/leksykon-prl,bezeci-czyli-wypedzeni,1256142 , czy prezentacja : https://prezi.com/wmarykdqg_xa/ku-demokratycznej-rzeczpospolitej/
- Materiał ćwiczeniowy:
test-grupa-a test-grupa a-klucz odpowiedzi
test-grupa b test-grupa b-klucz odpowiedzi
Przepiszcie proszę tekst do zeszytów uzupełniając luki.
NSZZ Solidarność była pierwszym niezależnym, legalnym związkiem …………………….. w komunistycznej Polsce, który został założony na mocy porozumień sierpniowych z 1980 roku pomiędzy rządem PRL-u a Komitetami Strajkowymi. Związek ten w przeciągu roku od momentu powstania zyskał ogromną popularność (należało do niego około 10 milionów ludzi). Na czele Solidarności stanął …………….. …………………… . Legalna działalność związku trwała do momentu wprowadzenia stanu wojennego. W końcu 13 grudnia ……………. Wojciech Jaruzelski (nowy sekretarz partii) ogłosił wprowadzenie ………… ………………………………. . Nastąpiły masowe aresztowania działaczy Solidarności, a dekret o stanie wojennym zawiesił istnienie związku. Lech Wałęsa został …………………………………………………. .
Dla chętnych :
W związku z tym, że rok 2020 jest Rokiem Bitwy Warszawskiej proszę i zachęcam wszystkich zainteresowanych aby przygotowali dowolna formę upamiętnienia tego wydarzenia ( w tym roku mija okrągła 100 rocznica tej niezwykle ważnej bitwy).
Prace mogą mieć różnorodne formy: graficzna (afisz, plakat, album); literacka (esej, wiersz, reportaż, piosenka) lub multimedialna ( film, prezentacja).
Jeżeli praca szkoły wróci do normalnego trybu po wakacjach, planuję konkurs tematyczny i Wasze prace wezmą w nim udział. Jest to z pewnością godna forma uczczenia tej ważnej rocznicy, ale jednocześnie możliwość podniesienia oceny z historii na koniec roku szkolnego 2019/2020. Wszystkie prace zostaną przeze mnie ocenione i nagrodzone adekwatnie do wysiłku i inwencji twórczej.
Termin przesłania prac – 05. 06. 2020r.
Sprawdzian wiadomości odbędzie w terminie zapisanym w dzienniku elektronicznym.
Wszelkie pytania i informacje zwrotne proszę kierować poprzez komunikator, e-dziennik lub e-mail zelaga@wp.pl wpisując w tytule wiadomości imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
Pozdrawiam!
Agnieszka Żelazowska