Uncategorized

Historia i społeczeństwo 3 BT 3 MTP

28. 05. 2020r.

TEMAT: Imperium Aleksandra Wielkiego.

Celem lekcji w dniu dzisiejszym będzie zapoznanie Was z przebiegiem podbojów Aleksandra Macedońskiego oraz znaczeniem jego panowania w świecie starożytnym.

Kochani! Dziś realizujemy już drugi temat z kolejnej części podręcznika „POZNAĆ PRZESZŁOŚĆ. Wojna i wojskowość „. Planuję przeprowadzić z wspólnie z Wami 4 tematy merytoryczne, czyli zaliczymy cały pierwszy rozdział- „Od falangi do legionu”. Jest to już materiał objęty planem wynikowym z klasy IV.

Zagadnienia do tematu: podręcznik str. 13-18

  1. Podporządkowanie Grecji przez Macedonię – bitwa pod Cheroneją 338r. p.n.e.
  2. Podboje Aleksandra Wielkiego.

a). Podbój Persji

  • bitwa nad Granikiem – 334 r. p.n.e.
  • bitwa pod Issos – 333 r. p.n.e. – zwycięstwo nad armią perską dowodzoną przez Dariusza III
  • bitwa pod Gaugamelą – 331 r. p.n.e.

b. Podbój Egiptu

c. Wyprawa Indii.

3. Strategia władcy wobec podbitych obszarów.

a) celem Aleksandra było stworzenie państwa skonsolidowanego
b) ożenił się z córką króla perskiego ukazując ciągłość władzy
c) pozostawił w prowincjach Persji u władzy lokalnych arystokratów
d) wprowadził na dworze obyczaje perskie
e) wcielał młodzież perską do armii macedońskiej dając im tą samą możliwość awansu
f) w swoim imperium zaszczepił kulturę grecką

4. Rozpad Imperium Aleksandra.

Ciekawym rozszerzeniem lekcji będzie materiał ze stron Khan Academy – zachęcam do zapoznania się!

  1. Aleksander Wielki
  2. Aleksander Wielki podbija świat

CIEKAWOSTKI O ALEKSANDRZE WIELKIM

1. Przed śmiercią w 323 r. p.n.e. stworzył jedno z największych imperiów w historii.

2. Kiedy Aleksander poznał swoją przyszłą żonę Roxanne, była to miłość od pierwszego wejrzenia. Po spektakularnym zdobyciu w 327 r. p.n.e. Sogdian Rock, pozornie nie do zdobycia twierdzy górskiej, 28-letni Aleksander sprawdzał swoich jeńców, gdy Roxanne, nastoletnia córka szlachcica, przykuła jego uwagę.

3. W ciągu 15 lat podboju Aleksander nigdy nie przegrał bitwy. Taktyka i strategie wojskowe Aleksandra Wielkiego są do dziś badane w akademiach wojskowych. Od pierwszego zwycięstwa w wieku 18 lat Aleksander zyskał reputację prowadzącego swoich ludzi do walki z imponującą szybkością, co pozwoliło mniejszym siłom na dotarcie do linii wroga i przełamanie go zanim wrogowie byli gotowi.

4. Aleksander pachniał nawet wspaniale. Napisane 400 lat po śmierci Aleksandra „Życie szlachetnych Greków i Rzymian” Plutarcha donosi, że ze skóry Aleksandra wydzielał się „najprzyjemniejszy zapach”.

5. Sam Aleksander otwarcie nazywał się Synem Zeusa podczas wizyty w Siwah w 331 r. p.n.e.

6. Aleksander i jego armia podróżowali po nazwanym później tzw. Jedwabnym Szlaku.

7. Arystoteles był jego opiekunem. Aleksandra uczył jeden z najsłynniejszych filozofów w historii. Ojciec Aleksandra, Filip II z Macedonii, zatrudnił Arystotelesa, jednego z największych filozofów historii, do kształcenia 13-letniego księcia.

8. Nazwał ponad 70 miast po imieniu samego siebie i jedno po swoim koniu. Aleksander upamiętnił swoje podboje zakładając dziesiątki miast, zazwyczaj zbudowanych wokół poprzednich fortów wojskowych, które niezmiennie nazywał Aleksandrią. Najsłynniejsza z nich, założone u ujścia Nilu w 331 r. p.n.e., jest dziś drugim co do wielkości miastem Egiptu.

9. Po pokonaniu Persów Aleksander zaczął ubierać się tak jak oni. W 330 r. Aleksander podbił Persepolis, centrum kultury perskiej. Zdając sobie sprawę, że najlepszym sposobem utrzymania kontroli nad Persami było zachowywanie się jak oni. Aleksander zaczął nosić pasiastą tunikę, gorset i diadem perskiego stroju królewskiego.

10. Przyczyna śmierci Aleksandra pozostaje jedną z największych tajemnic starożytnego świata. W 323 r. p.n.e. Aleksander Wielki zachorował. Dwa tygodnie później zmarł 32-letni władca. Biorąc pod uwagę, że ojciec Aleksandra został zamordowany przez jego straż, podejrzenie padło na jego generała Antypatera i jego syna. W dzisiejszych czasach eksperci medyczni spekulowali, że malaria, infekcja płuc, niewydolność wątroby lub dur brzuszny mogły być przyczyną choroby i śmierci Aleksandra.

Zadania do realizacji po dzisiejszej lekcji:

  1. Jako notatkę z lekcji proszę, abyście zapisali w zeszytach przedmiotowych wszystkie informacje zaznaczone wytłuszczonym drukiem – będzie to potwierdzenie aktywności.
  2. Dla chętnych: proszę opisać podboje Aleksandra Wielkiego.

Wszelkie pytania i informacje zwrotne proszę kierować poprzez komunikator, e-dziennik lub e-mail zelaga@wp.pl wpisując w tytule wiadomości imię i nazwisko ucznia oraz klasę.

Pozdrawiam!

Agnieszka Żelazowska

Już od 01. 06. 2020r. rozpoczynacie praktyki zawodowe. Większość z Was będzie je realizowała przez 2 tygodnie. Klasa 3 w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych będzie na praktykach 4 tygodnie. Po dwóch tygodniach wznowimy naukę historii, a uczniowie 3 TP będą mogli śledzić materiały udostępniane przeze mnie w „zdalnym nauczaniu”. Podczas praktyk będziecie mieli możliwość zaliczania materiału w celu poprawy oceny końcoworocznej z HIS-u.