Uncategorized

Historia i społeczeństwo 3 BT

14. 05. 2020r.

TEMAT: Podsumowanie wiadomości – film „Wszystko, co kocham”.

Jako podsumowanie działu proponuje film fabularny pt. ” Wszystko, co kocham”.

Bohaterowie filmu to młodzi ludzie kończący szkołę średnią, którym przyszło żyć w burzliwych dla historii Polski czasach. Akcja rozgrywa się na polskim Wybrzeżu, gdzie na tle dyskretnie zarysowanych wątków o walczącej o wolność i demokrację Solidarności oraz przygotowaniach władz komunistycznych do wprowadzenia stanu wojennego, widz śledzi perypetie wkraczających w dorosłość szkolnych przyjaciół. Ich pierwsze fascynacje seksem, tęsknoty za prawdziwą miłością, pierwsze sercowe i rodzinne dramaty. Jeszcze niewiele wiedzą o życiu, nie mają doświadczenia w kontaktach z płcią odmienną, ale podążają swoimi drogami, próbują realizować marzenia, zapewnić sobie lepsze jutro. Niełatwo jest jednak dorastać w PRL – u, myśleć o normalnym życiu i przyszłości pod peerelowskimi rządami.

PRL to dla wielu osób czas młodzieńczego buntu. Ówczesnym symbolem niepodporządkowania się panującym regułom była m.in. muzyka punk rockowa. Wyjątkowym filmem przedstawiającym trudy dojrzewania w Polsce początku lat 80. jest obsypany nagrodami dramat Jacka Borcucha „Wszystko, co kocham”.

18-letni Janek to syn szanowanego oficera marynarki wojennej. Chłopak wraz z bratem i dwoma kolegami zakłada zespół grający punk rocka. Bohater zakochuje się w koleżance ze szkoły – Basi. Młodzieńcze marzenia o wielkiej miłości i karierze rockmana przerywa wybuch stanu wojennego. W rolach głównych wystąpili Mateusz Kościukiewicz, Jakub Gierszał, Olga Frycz i Andrzej Chyra.

Obejrzyj zwiastun, może zachęci Cię do obejrzenia całego filmu: Wszystko, co kocham -Zwiastun

Cały film znajdziecie po otworzeniu linku

„Wszystko, co kocham” vod.tvp.pl

Szczególnie zainteresowanych proszę o recenzje po obejrzeniu filmu. Obiecuję docenić wysiłek i zaangażowanie. Na Wasze opinie i refleksje w formie dłuższej wypowiedzi oczekuję pod adresem zelaga@wp.pl. W temacie wiadomości proszę wpisać swoje imię i nazwisko oraz klasę.

Pozdrawiam i życzę miłego oglądania!

Agnieszka Żelazowska