Uncategorized

Historia 2 CB

02.04.2020r. TEMAT:  Narodziny „Solidarności” i stan wojenny.

Cel: Omówienie sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej Polski w latach 1980–1981 oraz okoliczności narodzin NSZZ „Solidarności” i wprowadzenia stanu wojennego.


Wprowadzenie do tematu:

U swoich źródeł „Solidarność” jest nie tylko związkiem zawodowym, ale ruchem społeczno-politycznym przeciwstawiającym się ustrojowi PRL, łamaniu praw człowieka i obywatela. Początkiem „ery Solidarności” był rok 1980, w którym doszło do utworzenia zrębów związku. U genezy leżą jednak pogarszająca się sytuacja gospodarcza za czasów E. Gierka, represje po strajkach w 1976 roku. Jednym z impulsów było również wybranie Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku. W 1980 roku utworzenie „Solidarności” wynikło z fali strajków ogólnopolskich.

 

Zagadnienia do tematu:

  1. Powstanie NSZZ „Solidarność”

https://prezi.com/xru_5onkkrui/narodziny-solidarnosci-i-stan-wojenny-w-polsce/

2. Stan wojenny w Polsce

3. Proszę jako notatkę przepisać poniższy tekst uzupełniając luki:

NSZZ Solidarność była pierwszym niezależnym, legalnym związkiem …………………….. w komunistycznej Polsce, który został założony na mocy porozumień sierpniowych z 1980 roku pomiędzy rządem PRL-u a Komitetami Strajkowymi. Związek ten w przeciągu roku od momentu powstania zyskał ogromną popularność (należało do niego około 10 milionów ludzi). Na czele Solidarności stanął    …………….. ……………………  . Legalna działalność związku trwała do momentu wprowadzenia stanu wojennego.
W końcu 13 grudnia …………….  Wojciech Jaruzelski (nowy sekretarz partii) ogłosił wprowadzenie …………  ………………………………. . Nastąpiły masowe aresztowania działaczy Solidarności, a dekret o stanie wojennym zawiesił istnienie związku. Lech Wałęsa został …………………………………………………. .

 

W razie pytań proszę o kontakt na adres zelaga@wp.pl lub przez e-dziennik.

Pozdrawiam

Agnieszka Żelazowska