Uncategorized

Historia 2 CB

07. 06. 2020r.

TEMAT: Analiza materiałów źródłowych – powtórzenie wiadomości.

Kochani! Przygotowujemy się do napisania sprawdzianu, który odbędzie się 14 maja 2020r. zgodnie z zapisem w dzienniku elektronicznym. Za tydzień o godz 11.40 udostępnię sprawdzian, który napiszecie i odeślecie na moja pocztę mailową. Proszę przygotujcie się rzetelnie z wykorzystaniem materiałów z poprzedniej lekcji.

Dzisiaj zajmiemy się analizą materiałów źródłowych z okresu PRL. Dlatego bardzo proszę, abyście zapoznali się z poniższym tekstem.

Przeczytaj uważnie tekst i na jego podstawie wykonaj polecenia.

Materiały źródłowe

Podczas mistrzostw świata w gimnastyce sportowej w Bazylei w 1950 roku Helena Rakoczy zdobyła pierwszy dla powojennej Polski złoty medal w wieloboju. Euforii* nie było końca. Dwudziestodziewięcioletnią zawodniczkę porównywano do gwiazd sportu okresu międzywojennego – Haliny Konopackiej i Jadwigi Jędrzejowskiej. Stała się synonimem** sukcesu tak bardzo wyczekiwanego przez obywateli kraju dźwigającego się z ruin. […] Oprócz złota w wieloboju Rakoczy wywalczyła w Bazylei jeszcze trzy złote medale – w ćwiczeniach wolnych, skoku przez konia i na równoważni. Zdobyła też medal brązowy w ćwiczeniach na poręczach.

Na podstawie: Historia PRL. Polityka. Ludzie. Życie codzienne, red. J. Kałużna-Ross, t. 4, Warszawa 2009, s. 101. ** Euforia – radosny nastrój.

** Synonim – tu: symbol, znak.

A. Napisz, w jakim państwie odbyły się mistrzostwa świata w gimnastyce sportowej w 1950 roku.

——————————————————————————————————————————————

B. Oblicz, ile lat po zakończeniu II wojny światowej odbyły się mistrzostwa świata w Bazylei?

—————————————————————————————————————————————–                                                                                          C. Wymień nazwy dyscyplin, w których Helena Rakoczy zdobyła medale podczas mistrzostw świata w Bazylei.

——————————————————————————————————————————————

D. Podaj imiona i nazwiska dwóch gwiazd międzywojennego sportu, do których porównywano Helenę Rakoczy.

——————————————————————————————————————————————

E. Wyjaśnij, dlaczego Helenę Rakoczy określano mianem Złotej Heleny. 

——————————————————————————————————————————————

F. Czego symbolem było zwycięstwo Heleny Rakoczy? Wytłumacz, dlaczego, według autora tekstu, sukces polskiej wieloboistki był odebrany z taką radością przez współobywateli.

—————————————————————————————————————————————-

 

Szczegóły dotyczące sprawdzianu zamieszczę w kolejnej lekcji- przeczytajcie je uważnie!

Wszelkie pytania i informacje zwrotne należy kierować poprzez komunikator, e-dziennik lub e-mail zelaga@wp.pl wpisując w tytule wiadomości imię i nazwisko ucznia oraz klasę.

Pozdrawiam serdecznie!

Agnieszka Żelazowska