Uncategorized

Historia 2 CB

23. 04.2020r.

TEMAT: Obrady okrągłego stołu.

Celem lekcji będzie zapoznanie uczniów z opiniami na temat znaczenia okrągłego stołu dla upadku komunizmu w Europie.

ZAGADNIENIA DO TEMATU:

  1. Fala strajków  w kraju w 1988r.- fala strajków, jakie wybuchły wiosną i latem 1988 w polskich zakładach i przedsiębiorstwach. Pośrednio doprowadziły do podjęcia próby porozumienia władz komunistycznych i opozycji w ramach obrad Okrągłego Stołu, czego skutkiem była transformacja ustrojowa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
  2. Rozmowy Okrągłego Stołu i ich skutki.
  3. Wybory 4 czerwca 1989r. – wybory parlamentarne w Polsce przeprowadzone 4 i 18 czerwca 1989 w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL.

PODSUMOWANIE

Proszę z lekcji przepisać notatkę:

Okrągły Stół to negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 przez przedstawicieli komunistycznych władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej  i  demokratycznej opozycji przy udziale strony kościelnej w roli mediatora.

Zadanie domowe:

W oparciu o prezentację nr 1 proszę wypisać nazwiska polityków, którzy zostali prezydentami Polski w późniejszym okresie.

https://www.dzierzoniow.pl/sites/default/files/pliki/urzad/46_sesja_rm_okragly_stol.pdf

Z prezentacji nr 2 proszę wypisać postanowienia okrągłego stołu :

okrągły stół-prezentacja

Odpowiedzi oczekuje do 27. 04. 2020r. na adres: zelaga@wp.pl ( w temacie proszę wpisać imię i nazwisko oraz klasę).

Pozdrawiam!

Agnieszka Żelazowska