06. 06. 2020r.
TEMAT: Polska w późnym średniowieczu.
Celem dzisiejszej lekcji będzie omówienie sytuacji państwa polsko-litewskiego po Wielkiej wojnie z Zakonem ze szczególnym uwzględnieniem stosunków z Krzyżakami za panowania Kazimierza Wielkiego oraz polityki dynastycznej Jagiellonów.
WPROWADZENIE:
Unia polsko-litewska przyniosła wiele korzyści obu państwom i z biegiem lat wzmocniła między nimi powiązania, upodabniając Wielkie Księstwo Litewskie do Korony.
Cele lekcji będziemy realizować w oparciu o podręcznik str. 288-296.
ZAGADNIENIA:
- Przywileje szlacheckie Władysława Jagiełły.
- Rządy Władysława Warneńczyka – jako król Polski i Węgier przywrócił na krótko unię polsko-węgierską; swój przydomek władca zawdzięcza bitwie z Turkami pod Warną w 1444r. , w wyniku której poniósł śmierć w wieku 19 lat.
- Panowanie Kazimierza Jagiellończyka na Litwie i w Polsce.
- przejęcie tronu litewskiego
- koronacja na króla Polski 1447r.
- wojna trzynastoletnia z Zakonem 1454-1466 – wojna zakończyła się drugim pokojem toruńskim w 1466r. ; na jego mocy do Polski wróciło Pomorze Gdańskie.
4. Polityka zagraniczna Jagiellonów Polityka dynastyczna Jagiellonów-prezentacja
PODSUMOWANIE LEKCJI:
Wojna trzynastoletnia dała państwu polskiemu zwycięstwo oraz dostęp do Bałtyku i Gdańska. Ułatwiło to prowadzenie handlu i przyczyniło się do rozwoju gospodarczego państwa. Polityka dynastyczna Kazimierza Jagiellończyka koncentrowała się na zapewnieniu tronu czeskiego i węgierskiego swoim synom.
Zadania do realizacji po dzisiejszej lekcji:
- Jako notatkę z lekcji proszę, abyście zapisali w zeszytach przedmiotowych wszystkie informacje zaznaczone wytłuszczonym drukiem.
- Proszę wyjaśnić pojęcia: pospolite ruszenie, wojsko zaciężne.
- Proszę odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego Kazimierza Jagiellończyka nazywano ojcem królów, a jego żonę Elżbietę matką królów?
Wszelkie pytania i informacje zwrotne należy kierować poprzez komunikator, e-dziennik lub e-mail zelaga@wp.pl wpisując w tytule wiadomości imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
Pozdrawiam!
Agnieszka Żelazowska