100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI.AktualnościBiblioteka

Happening „Paderewski w Jabłoniu”

30 października 2018r., z okazji szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w ZSCKR w Jabłoniu został zorganizowany szkolny Happening „Paderewski w Jabłoniu”.

 

W trakcie tego wydarzenia artystycznego uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły byli świadkami niezwykłego wydarzenia, jakim był recital fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego, którego rolę wyśmienicie odegrał uczeń Piotr Izdebski.  Ignacy Jan Paderewski to wybitny kompozytor, wyśmienity wirtuoz i przede wszystkim wielki patriota. Uczestnicy Happeningu wysłuchali kilku popisowych utworów Mistrza, m. in. Poloneza As-dur Fryderyka Chopinaczy Etiudy Rewolucyjnej. Fortepian na potrzeby Happeningu wykonali uczniowie: Jakub Bzowski, Adrian Krakowski, Monika Wach, Julia Bujnik, Oliwia Dąbrowska, Grzegorz Momont i Mikołaj Hołownia pod kierunkiem wychowawców Internatu: Agnieszki Wieczorkowskiej- Dudzik i Marty Musiatewicz. W trakcie Happeningu doszło do spotkania Mistrza Paderewskiego z prezydentem USA Thomasem Woodrowem Wilsonem, który 100 lat temu otworzył Polsce drzwi do niepodległości. Postulat prezydenta USA Woodrowa Wilsona o konieczności utworzenia państwa polskiego z dostępem do morza, przedstawiony 8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu był jednym z warunków światowego ładu po wojnie. Prezydenta Wilsona zagrał uczeń Rafał Koźliński. Happening został połączony z pokazem mody z okresu międzywojennego. W rolę modelek wcieliły się uczennice: Kamila Lewkowicz, Kinga Borowik, Małgorzata Mocior, Patrycja Chlebik, Patrycja Piątek, Marlena Trubaj, Ewelina Górska, Alicja Szymczak, Marcelina Niścioruk, Karolina Korybska, Natalia Iwanejko. Na zakończenie Happeningu wszyscy przybyli melomani mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z Mistrzem Paderewskim i oczywiście z modelkami.

 

Koordynator Happeningu Bożena Kusiuk