30.04.2020r.
Temat: Deformacje tektoniczne i typy genetyczne gleb.
Celem lekcji jest dokonanie podziału deformacji tektonicznych i rozróżnienie ze względu na sposób powstawania typów genetycznych gór.
- Proszę o zapoznanie się z prezentacją https://prezi.com/2cvgf3kenfci/deformacje-tektoniczne-i-typy-genetyczne-gor/, materiałem dydaktycznym na platformie https://epodreczniki.pl/a/plytowa-budowa-litosfery-ruchy-gorotworcze/DhpGGkP8n oraz
z tekstem w podręczniku (strona 206-209)
- Celem utrwalenia proponuję rozwiązać ćwiczenia 3,4,6 z działu zadania z e-podręcznika.
- Podsumowanie:
Wskutek ruchów tektonicznych większość górotworów jest zaburzona. Występujące w nich deformacje tektoniczne dzielimy na:
- ciągłe, należą do nich układy warstw skalnych, które w wyniku deformacji uległy nachyleniom i plastycznemu powyginaniu, bez przerwania ich ciągłości; obszary o przewadze deformacji ciągłych mają budowę fałdową
- nieciągłe, w których warstwy skalne zostały rozerwane;obszary o przewadze deformacji nieciągłych mają budowę zrębową
-
- Potwierdzeniem aktywnego udziału w zajęciach będzie odesłanie informacji zwrotnej ze zdjęciem pisemnie wykonanego w zeszycie ćwiczenia z proponowanych i przesłanie do mnie do dnia 02.05.2020 do godziny 20.
Wszelkie pytania i informacje zwrotne należy kierować na e-mail –kaczan2kaczan2@o2.pl lub poprzez e-dziennik wpisując w tytule wiadomości imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
Pozdrawiam. Mariusz Kaczan