2.06.2020r.
Temat: Sieć wodna Polski.
Polskie zasoby wody są skromne, porównywalne z zasobami Egiptu. Mamy najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami środkowej Afryki czy południowej i środkowej Azji. Rejony deficytu wody w Polsce:
- Pojezierze Kujawskie (położone w cieniu opadowym),
- okolice Łodzi (lokalizacja na dziale wodnym),
- Wyżyna Kielecko- Sandomierska (obszary krasowe)
- tereny uprzemysłowione o dużej licznie mieszkańców zużywającej wodę (aglomeracja warszawska, Górnośląski Okręg Przemysłowy).
Na sieć wodną terytorium Polski składają się wody powierzchniowe (rzeki, jeziora, bagna) oraz wody podziemne (gruntowe, zaskórne, wgłębne i artezyjskie), których występowanie jest uzależnione od klimatu, rzeźby terenu i budowy geologicznej.
Polska leży w zlewisku Morza Bałtyckiego (99, 7%), przy czym dorzecze Wisły to 54%, dorzecze Odry 33,9%. Rzeki w Polsce zasilane są głównie przez opady atmosferyczne oraz przez wody z roztopów.
Materiał dydaktyczny znajduje się na platformie https://epodreczniki.pl/a/wody-powierzchniowe-i-podziemne-w-polsce/DipXCqxGv
Proszę opracować zagadnienia:
- Asymetria dorzeczy Wisły i Odry.
- Reżim śnieżno- deszczowy.
- Rodzaje wód podziemnych
- Najdłuższe rzeki Polski ( 5)
Zainteresowanym tematem polecam wykonanie ćwiczeń pod tematem w szczególności przed kartkówką ( z trzech ostatnich tematów), która odbędzie się 16 czerwca. Link wyślę o godzinie 13.
Statystyczny mieszkaniec naszego kraju zużywa rocznie około 1,5 tys. m3 wody, co klasyfikuje Polskę pod względem zużycia wody na 23 miejscu w Europie. Coraz to większe zużycie wody ma związek z rozwojem gospodarczym, wzrostem liczby ludności danego kraju a często też z marnotrawstwem wody.
- Najwięcej wody zużywa się w Polsce:
- do celów przemysłowych – około 70%,
- w gospodarce komunalnej – około 20%,
- w rolnictwie – około 10%.
Wszelkie pytania i informacje zwrotne należy kierować na e-mail – kaczan2kaczan2@o2.pl lub poprzez e-dziennik wpisując w tytule wiadomości imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
Powodzenia.
Mariusz Kaczan