AktualnościUncategorizedWycieczki

Dzień z Akademią Bialską Nauk Stosowanych im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

W dniu 19.04.2023 r.  młodzież  Zespołu Szkół  Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu po raz kolejny miała okazję  skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów w dziedzinie stosowania środków ochrony roślin.  Odpowiadając na  zaproszenie  Zakładu Rolnictwa Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Papieża Jana Pawła II oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, klasa 3 FTM  udała się do zaprzyjaźnionej i znanej już nam  uczelnię. Tam czekała na nas miła niespodzianka. Powitał nas absolwent naszej szkoły,  obecny student Akademii Bialskiej. To miłe chwile, kiedy z sympatią  słyszy się o naszej szkole i przywołuje sympatyczne wspomnienia. W takiej atmosferze udaliśmy się  na Seminarium Naukowe, które nosiło tytuł: ” Bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin”. Słowo wstępne wygłosiła pani dr inż. Alicja Baranowska – Kierownik Zakładu Rolnictwa, a następnie głos zabrali eksperci PSOR dr Joanna Gałązka oraz dr hab. Grzegorz Doruchowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Dziś nie jest łatwo mądrze prowadzić gospodarstwo rolne. Do utrudnień dołączają czynniki pogodowe. Z jednej strony postępujące zmiany klimatu i degradacja gleby, z drugiej konieczność wyżywienia stale rosnącej globalnej populacji sprawiają, że dzisiejsze rolnictwo stoi przed wielkimi wyzwaniami. My zaczęliśmy od zdobywania wiedzy z tak ważnych i aktualnych dziedzin jak integrowana ochrona roślin, zanieczyszczenia środowiska oraz ich wpływ na zdrowie i byt człowieka oraz pszczół.  Przysłuchiwaliśmy się również zagadnieniom związanym z  postępowaniem ze środkami ochrony roślin od ich zakupu poprzez przygotowanie cieczy użytkowej, użycie, aż do postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin. Podczas przerwy mieliśmy okazję na rozmowy i wymianę doświadczeń z zaproszonymi gośćmi.  Na koniec otrzymaliśmy zaświadczenia o uczestnictwie w seminarium. To nasze kolejne, mamy nadzieję nie ostatnie tak owocne spotkanie w murach bialskiej uczelni. Dziękujemy bardzo za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę.