Aktualności

Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Obchodzony w listopadzie Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu to dobra okazja do zerwania z nałogiem. Warto jednak postawić pytanie: Czy należy czekać do konkretnego święta czy terminu, aby podjąć tę ważną decyzję? Według specjalistów najlepszym dniem na rzucenie palenia jest… dzień dzisiejszy.

W dymie papierosowym i samym papierosie znajduje się bardzo dużo trujących związków chemicznych. Niebezpieczne substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, aceton czy kadm mogą powodować poważne skutki zdrowotne i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób. U osób palących często diagnozuje się: rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty, wrzody żołądka, impotencję, upośledzenie płodności oraz inne choroby.

Zdaniem lekarzy negatywny wpływ na zdrowie mogą mieć także e – papierosy. Odnotowane przypadki poważnych zatruć użytkowników, świadczą o tym, iż wartości substancji szkodliwych zawartych w e – papierosie mogą być wyższe niż w tradycyjnym papierosie.

Osoby zainteresowane problematyką szkodliwości tytoniu oraz sposobami rzucania palenia mogą sięgnąć po poradnik prof. Witolda Zatońskiego pt. „Jak rzucić palenie”: https://psse.czest.pl/oz/programy-tyton-poradnik.pdf. Temat ten można omówić z psychologiem lub pedagogiem szkolnym, ewentualnie skorzystać z konsultacji telefonicznych (tel. 801 108 108) w  Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie.

Wszystkim osobom rzucającym palenie życzymy siły i wytrwałości.

Anna Gronowska

psycholog szkolny