Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego w tym roku 9 lutego, chcielibyśmy przypomnieć, iż  oprócz wielu możliwości sieć związana jest też z różnymi zagrożeniami. Są to: rozsyłane wirusy komputerowe, kradzieże danych osobowych, wyłudzenia poufnych informacji, publikowanie treści związanych z przemocą i przestępczością. Poważnym problemem staje się nadmierne korzystanie z gier komputerowych i portali społecznościowych. Zdaniem uczniów naszej szkoły największym minusem Internetu jest cyberprzemoc, która może wiązać się ze straszeniem, poniżaniem, obrażaniem ofiary oraz robieniem zdjęć lub kręceniem filmów bez jej zgody. Przykre komentarze  często wywołują złość, starach i poczucie krzywdy. Autorzy czują się anonimowi i zapominają, że zniesławienie, znieważenie, nawoływanie do nienawiści to krzywdzenie innych ludzi i łamanie prawa.

Osoby, które doświadczają hejtu w Internecie mogą ten fakt zgłosić administratorowi strony lub Policji. Uczniowie mogą zasięgnąć porady u wychowawcy, psychologa lub pedagoga szkolnego. Istnieje też możliwość skorzystania z telefonu zaufania dla młodzieży pod numerem 116 111.

Zachęcamy wszystkich by odpowiedzialnie korzystali z zasobów Internetu, a z innymi użytkownikami porozumiewali się kulturalnie i z szacunkiem.

Anna Gronowska

psycholog szkolny