Uncategorized

Działalność gospodarcza w rolnictwie Kl. III FT

Temat: Sprzedaż na targowiskach.

Celem lekcji jest określenie warunków sprzedaży na targowiskach.

Sprzedaż bezpośrednia może być prowadzona w gospodarstwie rolnym, albo w innym miejscu, gdzie prowadzenie działalności handlowej jest dozwolone. Wśród konsumentów przyjęło się, że po świeże warzywa i owoce oraz inne wyroby najlepiej jest iść na rynek. Lokalne targowiska są pełne zainteresowanych konsumentów. Jednak warto upewnić się, że miejsca na targowisku nie trzeba wykupić, albo czy zgodnie z lokalnymi przepisami podatkowymi nie ma obowiązku uiszczenia opłaty targowiskowej.

Zasady sprzedaży na targowisku:

1)Jeśli chcemy sprzedawać wyhodowane przez siebie kwiaty, warzywa czy owoce, nie zapłacimy podatku dochodowego od sprzedaży. Nie trzeba go bowiem płacić od produktów roślinnych z własnych upraw, sprzedawanych w stanie nieprzetworzonym – i to niezależnie od tego, czy są one uprawiane w przydomowym ogródku, w gospodarstwie rolnym.

2)Należy jednak pamiętać, że czym innym jest sprzedaż własnych, nieprzetworzonych produktów roślinnych, a czym innym sprzedaż z zyskiem kupionych wcześniej, np. w hurtowni. To drugie jest już bowiem działalnością gospodarczą, która wiąże się z obowiązkiem rozliczenia z podatku od sprzedaży.

3)Handel na targowisku nie każdemu będzie się jednak opłacał. Od handlujących na targowiskach – a prawo uznaje za takie każde miejsce, w którym prowadzona jest sprzedaż – wymagana jest opłata targowa.

4)Za prowadzenie sprzedaży jest uznawana nie tylko sfinalizowana transakcja, ale już samo wystawienie towaru oznaczonego ceną. Za handel w miejscach do tego niedostosowanych, na przykład na chodnikach, grozi kara grzywny do kilku tysięcy złotych!
Straż miejska może nawet zabrać towar, również wtedy, kiedy całym straganem jest folia, położona na ziemi.

Anna Lisiecka