Uncategorized

Działalność gospodarcza w rolnictwie kl. 2FTP/technik rolnik

Temat: Urządzenia biurowe.

Urządzenia biurowe to podstawa wyposażenia każdego biura. Bez niektórych z nich zadania i obowiązki pracownika biurowego byłby niemożliwe do realizacji, bez innych praca byłaby znacznie bardziej czasochłonna i mało efektywna. Wraz z rozwojem nowych technologii podstawowe urządzenia zyskują nowe możliwości, by jak najlepiej dopasować się do współczesnych potrzeb grupy docelowej.

Do urządzeń biurowych należą nie tylko zszywacze, dziurkacze i kolorowe spinacze do papieru, ale również między innymi elektryczne niszczarki dokumentów, które raz na zawsze pozbędą się danych zawartych w tych dokumentach, bindownice, trymery, gilotyny, laminatory, drukarki etykiet i wiele, wiele innych.

Komputery

Dziś w dobie elektronicznej archiwizacji danych praktycznie nie można sobie wyobrazić sprawnego funkcjonowania biura bez komputerów. Jest to zdecydowanie najpotrzebniejsze urządzenie w biurze, które swoją popularność zawdzięcza z jednej strony wielofunkcjonalności, a drugiej praktyczności i wygodzie. Możliwość zgromadzenia danych w jednym miejscu to oszczędność:

▪miejsca (na papierowe teczki, foldery, katalogi trzeba przeznaczyć specjalne pomieszczenie, zwłaszcza w przypadku firm prowadzących rozbudowaną dokumentację)

▪czasu (korzystanie ze specjalnych programów komputerowych np. podatkowych, rachunkowych, księgowych itp. pozwala na mechaniczne wykonywanie wielu obliczeń, poza tym możliwe jest szybsze odnalezienie danych)

Komputer jednak jest nie tylko wspaniałą bazą uporządkowanych danych, ale także istotnym narzędziem komunikacyjnym pozwalającym na bezpłatne i wygodne utrzymywanie kontaktów biznesowych czy wspierające działania promocyjne firmy (foldery, plakaty, własna strona internetowa). Współcześnie wiele firm inwestuje nie tylko w komputery stacjonarne, ale również notebooki i tablety, co jest niezwykle praktyczne zwłaszcza w przypadku firm, których specyfika wymaga od pracowników bezpośrednich kontaktów z klientami na zewnątrz.

Drukarki

Mimo, iż wiele dokumentów przechowywanych jest w pamięci komputera to jednak współpracująca w sposób ścisły z komputerem drukarka jest wciąż niezbędna w firmie. Pomijając drukowane dla potrzeb własnych firmy sprawozdania, raporty, rozliczenia itp. podstawowymi drukowanymi dokumentami są różnego rodzaju umowy, pełnomocnictwa i inne dokumenty, które muszą być sygnowane odręcznym podpisem. Za przedrukiem wielu dokumentów przemawia często wygoda (znacznie lepiej czyta się dokumenty w formie drukowanej niż elektronicznej). W środowisku biurowym najlepiej sprawdzają się drukarki laserowe, gdyż są o wiele bardziej wydajne niż te atramentowe, działają szybciej i nie mają specjalnych wymagań odnośnie rodzaju papieru. W wielu biurach zamiast tradycyjnych drukarek występują urządzenia wielofunkcyjne, które oprócz druku dają również możliwość wykonania skanu dokumentu lub/oraz ksera.

Gilotyny i trymetry

Są to przyrządy, które służą do precyzyjnego przycinania różnych dokumentów. Gilotyna służy do przycinania papieru i jest w stanie jednorazowo przyciąć nawet kilkaset arkuszy. Alternatywą dla gilotyn są trymetry, które są w stanie przyciąć nie tylko papier, ale również zdjęcia czy folię. Obrotowy nóż pozwala nie tylko na cięcia standardowe, ale także faliste. Są to bardzo przydatne urządzenia w biurze biorąc pod uwagę fakt, iż w każdym biurze zachodzi konieczność przycinania arkuszy, a samodzielne cięcie nożyczkami jest o wiele bardziej czasochłonne i  mało precyzyjne.

Bindownice i laminatory

To kolejne bardzo przydatne urządzenia w biurze, służące do oprawiania dokumentów. Bindownica pozwala na utrzymanie dokumentów w porządku. Laminatory natomiast jako urządzenia do laminacji pozwalają na ochronę dokumentów przez różnymi czynnikami zewnętrznymi (wilgocią, mechanicznymi uszkodzeniami itp.). Sprawiają, że dokumenty są trwalsze i wyglądają bardzo elegancko.

Rzutniki, projektory

Przede wszystkim tego typu urządzenia znalazły zastosowanie w firmach, które organizują różnego rodzaju szkolenia pracownicze, konferencje czy spotkania biznesowe. Dzięki możliwości wyświetlania obrazu na podstawie sygnału wysyłanego z różnych źródeł (komputer,magnetowid itp.), jest skutecznym narzędziem wspomagającym prezentację ustną.

Bardzo proszę zapoznać się z proponowanymi materiałami i zapisać jako formę notatki  do tematu.

W razie jakichkolwiek pytań proszę się kontaktować za pomocą (e-mail, dziennik, grupa).

Pozdrawiam,  Beata Waszczuk