Aktualności

Dożynki gminne w Jabłoniu

Święto plonów w tym roku zorganizowane było w naszej miejscowości. To niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw. Po raz kolejny reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w dożynkach, reprezentując naszą szkołę
z wieńcem dożynkowym i pocztem sztandarowym.
Według źródeł Centralnej Biblioteki Rolniczej ,,wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. Zwyczaj ten praktykowany jest po dzień dzisiejszy, zwłaszcza przez starszych rolników. Po 1990 r. dożynki, po raz kolejny, zmieniły częściowo swój charakter. Stały się nie tylko świętem rolników, ale i uroczystością religijną, będącą podziękowaniem składanym Bogu i Matce Boskiej za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony. Rozwinął się, kultywowany w międzywojniu, obyczaj urządzania dożynek parafialnych.”

Dożynki rozpoczęły się mszą dziękczynną – za zebrane plony, za bezpieczeństwo, za rolników. Następnie był przemarsz korowodu dożynkowego pocztów sztandarowych, przedstawicieli wsi
ze starannie wykonanymi wieńcami. Korowód przemierzał drogę od kościoła na stadion sportowy. Idąc w korowodzie mogliśmy podziwiać piękną dekorację przed naszą szkołą, która nawiązywała swoją tematyką do Święta plonów.

Kiedy orszak dotarł na miejsce, odbyło się powitanie władz przybyłych na to święto, delegacji wieńcowych, przemowy, podziękowania oraz obrzęd wręczania gospodarzom dożynek chleba oraz dzielenie się nim ze społecznością przybyłą na dożynki. Po części oficjalnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Nasza szkoła w konkursie zajęła zaszczytne drugie miejsce.

Bardzo dziękujemy naszej młodzieży za pomoc i godne reprezentowanie naszej szkoły, nauczycielom
i pracownikom  za zaangażowanym w wykonanie dekoracji przed budynkiem naszej szkoły.