PraktykiWycieczki

„Do odrdzewiania śrub czy jako… bateria do komórki? Czego jeszcze nie wiecie o Coca coli?”

W ramach zajęć praktycznych klasa II FT uczestniczyła 22 marca 2019r. w zajęciach laboratoryjnych –

„Do odrdzewiania śrub czy jako… bateria do komórki? Czego jeszcze nie wiecie o Coca coli?”                       na wydziale Biochemii i Toksykologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 Dowiedzieliśmy się, jaka jest historia najpopularniejszego napoju , którego recepturę opracowano                    w 1866r jako antidotum na stres. Cola zawiera szkodliwe związki chemiczne nadających jej ten  wyjątkowy  niepowtarzalny smak. Składniki zawarte w Coli działają uzależniająco na organizm człowieka i powodują , że mamy ochotę wypić jej więcej. Cola  dostarcza olbrzymiej ilości cukru, a ten w połączeniu z innymi szkodliwymi składnikami sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych głównie otyłości. Warto jednak wiedzieć, że paradoksalnie ten „bogaty skład chemiczny” daje możliwość wykorzystania coli do różnych innych celów i to nie tylko konsumpcyjnych np. odrdzewiania rur, czyszczenia toalet.

 Podczas zajęć uczniowie oznaczali zawartość fosforanów w napojach typu cola. Niektórzy po raz pierwszy posługiwali się pipetą czy innym sprzętem laboratoryjnym.

Każdy z nas po zajęciach sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy picie coli jest zasadne? Zdrowe?

Myślimy, ze zajęcia zmotywowały uczniów aby w przyszłości mogli  kontynuować naukę na uczelni wyższej.

Dziękujemy  Pani dr. Hab. Magdalenie  Krauze za ciepłe przyjęcie mając nadzieję na dalszą owocną współpracę.