AktualnościWycieczki

„Bo największe szczęście na końskim leży grzbiecie…”

Kolejny udany, pełen wrażeń i emocji wyjazd do Stadniny Koni Janów Podlaski, w którym uczestniczyli uczniowie klasy II CB i II MT w ramach zajęć praktycznych.
To historyczne miejsce liczące sobie już 200 lat sprawia, że za każdym razem budzi w nas zachwyt.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy wzdłuż Padoku, gdzie można podziwiać wyjątkowe i piękne konie czystej krwi arabskiej. Następnie zwiedziliśmy Stajnię Czołową, którą zaprojektował słynny architekt Henryk Marconi, Stajnię Zegarową, cmentarz koni, na którym znajdują się głazy z tabliczkami koni zasłużonych dla stadniny. Ostatnim punktem zwiedzania Stadniny była Hala Ujeżdżeniowa, w której co roku odbywa się najsłynniejsza i najbardziej prestiżowa aukcja koni arabskich. Janowskie konie uznawane są za najlepsze, najdoskonalsze osobniki, osiągają wysokie wyniki w prestiżowych pokazach m.in.

Podczas rozgrywanego w dniach 26-29 marca br. pokazu EAHS National Championship w Abu Dhabi córka janowskiej kl. Cetarazajęła trzecie miejsce w klasie klaczek dwuletnich, a trzyletnie córki janowskiego og. Pateruplasowały się na drugim i piątym miejscu w klasie klaczek trzyletnich.

W sobotę 11 maja PALAZZOwygrał gonitwę eksterierową dla 3-letnich koni na 1400 m o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Trzecie miejsce zajął PRIMUS, a BELTRANbył czwarty.

Zaś tydzień wcześniej w niedzielę 5 maja w gonitwie dla 3-letnich koni na 1600 m EUCHARYminął celownik jako piąty.

Podczas Miedzynarodowego Pokazu Koni Arabskich w Dubaju (21-23.02.2019) janowskiej hodowli PEPITAwygrała swoją klasę klaczy 10-letnich i starszych z najwyższą oceną wśród klaczy (93,2) i aż dziewięcioma „20-tkami” (pięć za typ oraz cztery za głowę z szyją), zaś w finale zdobyła złoty medal klaczy starszych.

Janowskiej hodowli og. PROMETEUSZ zajął piąte miejsce ogierów 7-9 letnich, uzyskując przy tym aż pięć „20-tek” za ruch.

Serdecznie podziękowania składamy na ręce Pani Katarzyny Biernat, która po raz kolejny z pasją opowiadała nam o koniach i Stadninie dzieląc się bogatą wiedzą i doświadczeniem.

 

Zachęcamy do zwiedzania Stadniny, najbliższą okazją jest coroczna aukcja koni arabskich, odbywająca się w Janowie PodlaskimPride of Poland w dniach 9 – 12 sierpnia 2019r.