AktualnościKonkursy

BITWA NA DROBIOWE SMAKI

W dniach 5 -6 luty 2020 r. w Lublinie odbył się ogólnopolski konkurs kulinarny „Bitwa na drobiowe smaki”. Konkurs ten adresowany był do uczniów szkół o profilu gastronomicznym. Regulamin konkursu przewidywał udział 1 drużyny 2- osobowej z zaproszonej szkoły.

            Głównym celem konkursu była promocja mięsa drobiowego, obalenie mitów na temat szkodliwości drobiu oraz rozwijanie umiejętności kulinarnych i kreatywności uczniów szkół gastronomicznych.

Organizatorem konkursu była Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, a komisję konkursową stanowiło 3 kucharzy –  Łukasz Konik (przewodniczący jury), Bartłomiej Sarnowski, Artur Wawer, dietetyk – Justyna Siwiela – Tomaszyk oraz Maciej Bujnik – dyrektor KFHDiPJ. Komisja konkursowa oceniała przygotowane przez uczestników potrawy pod względem poprawności technologicznej i  organoleptycznej.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II FTP – Kamila Lewkowicz i Patrycja Chlebik. Pierwszego dnia konkursu zadaniem 12 drużyn było przygotowanie przystawki i dania głównego z drobiu według własnego pomysłu i opracowanej receptury. Zespół naszej szkoły przygotował kurczaka na szpinaku z truskawkami i kozim serem oraz wątróbkę drobiową w sosie pomarańczowym z gruszką i miętą. Potrawy te zyskały uznanie jury i zapewniły nam przejście do kolejnej tury konkursu.

Drugiego dnia konkursu 6 zespołów przygotowywało danie główne z drobiu inspirowane daniem zaserwowanym przez szefa Łukasza Konika. Składnikami obowiązkowymi dania było: mięso drobiowe, ciasto francuskie, pieczarki i kalafior. Tym razem nasza drużyna przygotowała vol-au-vent nadziewany pieczonym kurczakiem, purée z kalafiora, pieczarki z rusztu, a to wszystko podlane sosem z czerwonego wina.

Do etapu finałowego zakwalifikowała się tylko jedna drużyna, ale wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Uczestnictwo w konkursie było bardzo ciekawym doświadczeniem, pozwoliło zmierzyć własne siły i umiejętności. Wysoki poziom prezentowanych umiejętności kulinarnych oraz kreatywność uczniów wpłynęły na jakość serwowanych potraw, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń estetycznych i smakowych.