Aktualności

Akcja krwiodawstwa w ZSCKR w Jabłoniu:

     Dnia 13 grudnia, w ramach współpracy Samorządu Uczniowskiego w ZSCKR     w Jabłoniu oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, zorganizowana została kolejna terenowa akcja poboru krwi.

    O godz. 9:00 na parkingu szkolnym pojawił się mobilny punkt poboru krwi- nowoczesny, specjalistyczny autokar, a wraz z nim przemiła 7 osobowa grupa pracowników terenowego oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Włodawie: m.in. lekarz, hematolog, laborant, pielęgniarki i oczywiście kierowca.

     Akcja miała charakter otwarty. Wzięli w niej udział głównie uczniowie naszej szkoły, którzy chętnie i regularnie angażują się akcję honorowego krwiodawstwa. Obecni byli również nauczyciele i pracownicy szkoły jak również nieliczni absolwenci i mieszkańcy gminy. Miło niesprzyjającej pogody- niskiej temperatury i mroźnego wiatru, do oddania krwi zgłosiło się łącznie 27 osób, niektóre z nich po raz pierwszy. Przybyli krwiodawcy, w czasie oczekiwania na rejestrację, w specjalnie przygotowanej poczekalni, mogli liczyć na ciepłe napoje i słodki poczęstunek. Po oddaniu krwi, tradycyjnie już, otrzymali pudełko czekolad oraz tematyczne gadżety.

     Akcje Krwiodawstwa i pozyskana w niej krew mają ogromne znaczenie. Potrzebują jej m.in. chorzy na raka, osoby z problemami kardiologicznymi, pacjenci z białaczką lub anemią, a także matki po porodach i ofiary wypadków. Do tej pory nie udało się stworzyć preparatu, który mógłby całkowicie zastąpić krew w przypadku nagłego jej braku w organizmie. Oblicza się, że 95% mężczyzn i kobiet którzy osiągną wiek 75 lat będą potrzebować krwi lub jej składników w którymś z momentów swojego życia. Dlatego tak ważne jest aby bezinteresownie dzielić się nią z chorymi. Cieszymy się więc, że młodzież naszej szkoły licznie bierze udział w honorowym krwiodawstwie i zapowiadziała już kolejną taką akcję w przyszłym roku.

     Dziękujemy wszystkim krwiodawcom za udział w akcji i niesienie pomocy potrzebującym.