1CB (SB_I)1FTR (Tech)Zdalne Lekcje

Wychowanie fizyczne kl. I CB + I FTR

07.05.2020

Temat: Nauka gry w obronie „każdy swego” w piłce nożnej

 

Dzień dobry,

Na dzisiejszej lekcji omówimy istotę obrony „każdy swego” w piłce nożnej.

Istotą gry obronnej w piłce nożnej jest uniemożliwienie otrzymania piłki przez zawodnika drużyny przeciwnej, zapobieganie strzałowi na bramkę, zatrzymanie zawodnika atakującego. W grze obronnej wyróżniamy:
obronę indywidualną – gdzie zawodnik defensywy odpowiada za przydzielonego mu zawodnika drużyny przeciwnej

Obronę strefową – gdzie gracze odpowiedzialni są za odpowiednią strefę boiska.
Obronę kombinowaną – gdzie występuje połączenie obu strategii obrony przez drużynę.

Podstawowym zadaniem obrony jest przerwanie akcji rywala. Ważnym jest również umiejętność przejścia do kontrataku po przejęciu piłki przez drużynę.

Podczas obrony 1na1 należy pamiętać o następujących aspektach:

 • Stój na palcach, ustawionych w stosunku do ziemi pod kątem 45 stopni.
 • Ugnij kolana.
 • Klatka piersiowa musi znajdować się nad kolanami.
 • Środek ciężkości powinien znajdować się nisko, aby umożliwić szybką zmianę kierunku.
 • Bądź zdolny do szybkiego przesuwania stóp po ziemi.
 • Zwracaj uwagę na dystans podczas wywierania presji (jest to zależne od szybkości napastnika i szybkości obrońcy). Najczęściej: 1-3 metry.

Gracz znajdujący się najbliżej atakującego powinien być tym, który wywiera presję. Gracze powinni biec sprintem, żeby ustawić się i zamknąć napastnikowi drogę do bramki.  Po osiągnięciu odległości 5 metrów od napastnika, powinno nastąpić spowolnienie, aby dobrać odpowiednie tempo do przeciwnika. Odpowiednie wywieranie presji najczęściej spowoduje błąd atakującego.

Jednym ze sposobów na naukę odpowiedniego zachowania obrońców jest anegdotka “Quick, Slow, Sideways, Low” (Szybko, Wolno, Na Boki, Nisko).

Szybko odnosi się do prędkości obrońcy, który skraca  obszar dzielący go od rywala. Czynność tą powinno wykonywać się na pełnej szybkości, najlepiej gdy piłka znajduje się w powietrzu.

Wolno odnosi się do umiejętności obrońcy do zmian prędkości i kierunku, wymaganych do rozpoczęcia biegu w tę samą stronę, co rywal.

Do boku odnosi się do ustawienia ciała podczas obrony. Obrońca powinien być obrócony o 45 stopni, aby być w stanie bronić większy obszar. Jeśli defensor stałby twarzą do przeciwnika, to ten mógłby go łatwo obiec, lub zagrać piłkę pomiędzy jego nogami. Jeśli obrońca stałby prostopadle do rywala, to ten mógłby zagrać w stronę jego pleców, szybko zyskując przewagę. Ustawienie pod kątem 45 stopni jest więc najbardziej optymalne.

Nisko odnosi się do ustawienia ciała obrońcy. Kolana powinny być ugięte, ciężar ciała na palcach, klatka piersiowa nad palcami stopy oraz nisko umiejscowiony środek ciężkości, umożliwiający szybki start lub zmianę kierunku.

Obrońcy powinni także pamiętać o swojej przewadze w momencie gdy piłka znajduje się w powietrzu. Defensor powinien wtedy maksymalnie zbliżyć się do swojego przeciwnika. Wywieranie presji zmusza napastnik do spuszczenia głowy (nie widzi jaka jest sytuacja na boisku).

Kolejnym ważnym aspektem gry obronnej jest zdawanie sobie sprawy z tego, kiedy wykonać próbę przejęcia piłki. Obrońca powinien być cierpliwy i wyczekiwać na którąś z poniższych sytuacji:

 1. Odbieraj wtedy, gdy atakujący źle przyjął piłkę.
 2. Odbieraj wtedy, gdy atakujący popełnił błąd.
 3. Odbieraj wtedy, gdy piłka jest w najdalej od stopy atakującego.

Dodatkowo obrońcy powinni nauczyć się jak kierować atakującym. Oznacza to po prostu, by zachęcali napastników do pójścia w tę stronę, w którą chcą. Kierowanie kończy się zazwyczaj wtedy, gdy atakujący zbliżył się z piłką do którejś z linii bocznych/końcowych boiska. Obrońca musi jednak uważać, aby cała ta „operacja” nie obróciła się przeciw niemu. Zazwyczaj chcemy pokierować zawodnikiem z poniższych powodów:

 1. Odsunąć atakującego od bramki.
 2. Przesunąć atakującego w kierunku linii bocznej.
 3. Przesunąć atakującego tak, aby musiał zagrać swoją słabszą stopą.
 4. Przesunąć atakującego w kierunku zawodnika wspierającego
 5. Przesunąć atakującego z dala od zawodników wspierających go.

Aby zakończyć dział obrony, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną zasadę obrony, a mianowicie na to, że odpowiednie wywieranie presji na atakującym zawsze prowadzi do utraty piłki. Dlatego ucz swoich zawodników powyższych technik, a szybko będziesz w stanie dostrzec różnicę w jakości gry, jaką prezentują twoi zawodnicy.

https://www.youtube.com/watch?v=tvkWDhkNTQM – poruszanie się w sytuacji 1 na 1

W razie pytań piszcie do mnie przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek